08.06.2016

Zbliża się sezon letni, ale na Czarnej Górze trwają już intensywne przygotowania do zimy. Główna informacja to montaż najszybszej kolejki linowej krzesełkowej w Polsce, która już w nadchodzącym sezonie zastąpi przestarzałą Babcię. Prace już się rozpoczęły, trwają wykopy pod fundamenty hangaru stacji dolnej, która jednocześnie będzie magazynem dla siedzisk. Wyciąg Leitnera będzie komfortowy, z podgrzewanymi siedzeniami i osłonami przeciw wietrznymi, a prędkość na poziomie 6 m/s to absolutna czołówka wśród kolei krzesełkowych. Wjazd na szczyt będzie ultra szybki - zamiast 15 minut jak było obecnie powinien trwać około 4 minut! Oczywiście duża przepustowość wyciągu 6 osobowego, czyli 3000 osób na godzinę powodują, że konieczne będzie uruchomienie górnej części trasy A aby rozładować ruch narciarzy. System sztucznego dośnieżania obecnie jest zainstalowany tylko do połowy trasy A i niestety kończy się przed najbardziej stromym jej fragmentem. Prace nad jego rozbudową również zaplanowano, ale dopiero w późniejszym etapie. Trasa B z pewnością stanie się teraz priorytetem naśnieżania, dolna cześć trasy A również należy się spodziewać idealnego przygotowania, natomiast górny jej odcinek zależny jeszcze będzie od naturalnego śniegu. Ratraki również są w stanie go dobrze przygotować, jeśli tylko zima nam wszystkim dopisze.

Aby można było lepiej i sprawniej naśnieżać nartostrady trwają także prace ziemne nad basenami magazynującymi wodę do sztucznego sypania śniegu. Miniony sezon pokazał, że ten element również wymaga modyfikacji i trzeba zapewnić więcej wody, aby zmaksymalizować wydajność w każdy dzień sprzyjających temperatur. Teraz największy basen znacząco powiększy swoja objętość, niestety kosztem Kubusiowej Polany i wyciągu S, który stanie się trochę krótszy. Terenów do szkolenia na Czarnej Górze nigdy nie brakowało, a musi być śnieg by jeździć i szkolić.

Ostatnią informacją jest likwidacja wszystkich dotychczasowych wypożyczalni sprzętu, od teraz usługi będzie realizował wyłącznie ośrodek Czarna Góra. Nie będzie już działalności indywidualnych podmiotów na terenie stacji, a wszystkie pawilony zostaną zlikwidowane przed nadchodzącą zimą. Z jednej strony jest to oczywiste, tak działają duże stacje i ich właściciele starając się zapewnić kompleksową obsługę i uzyskać z tego dochody. Fakt istnienia blisko 20 budek ze sprzętem przyzwyczaił nas do pewnej konkurencji zarówno cenowej jak i jakościowej - jak będzie teraz zobaczymy, ale sprzętu pewnie nie zabraknie :). To samo dotyczy szkół narciarskich, które były dotychczasowo aż trzy niezależne, choć wszystkie działały pod wspólnym szyldem Czarnej Góry. Zieloni, czerwoni i niebiescy, każdy miał swój teren szkolenia, swoją infrastrukturę, osobne cenniki i metodykę nauczania… Teraz będzie jeden podmiot, czyli Czarna Góra SA, który powinien zapewnić szkolenie na poziomie 150 instruktorów w szczycie sezonu. Zobaczymy już wkrótce.

opis obiektu

ZDJĘCIA
Ogromne zmiany w Siennej Ogromne zmiany w Siennej Ogromne zmiany w Siennej Ogromne zmiany w Siennej Ogromne zmiany w Siennej Ogromne zmiany w Siennej Ogromne zmiany w Siennej
zdjęcia obiektu

LUBISZ TO?

polub to

13 lutego 2021

Działamy znowu!

Działamy znowu!

Po zniesieniu obostrzeń wreszcie Czarna Góra Resort oraz inne okoliczne ośrodki (Lądek Zdrój, Kamienica linki) mogą wrócić do funkcjonowania. Zima w tym roku jest… więcej »

23 grudnia 2019

Nadchodzi ochłodzenie

Nadchodzi ochłodzenie

Prognozy są dynamiczne, zmieniają się bardzo często jednak zaczyna wygrywać wariant zimowy. W najbliższych dniach powinno się ochłodzić i spadnie trochę naturalnego śniegu, ale co ważne… więcej »

13 grudnia 2019

Narciarski weekend

Narciarski weekendy

Przed nami kolejny narciarski weekend w Czarnej Górze, warunki na trasach dobre i trwa przedsezonowe rozjeżdżanie. W sobotę i niedzielę zapowiadane są opady naturalnego śniegu, więc… więcej »

6 grudnia 2019

Rozpoczynamy sezon

Rozpoczynamy sezon

Dziś od godziny 9.00 oficjalnie wystartował sezon narciarski 2020 w Czarnej Górze. Można uznać to nawet za tradycję, że ośrodek startuje w Mikołajki, bo często o tej porze warunki naturalne… więcej »