Narty biegowe - sport i rekreacja

Centrum biegowe

W Masywie Śnieżnika oraz pobliskich Górach Bystrzyckich stworzono największy w Polsce system tras narciarstwa biegowego i wspólnie z czeskimi partnerami możemy zaproponować ponad 400 km utrzymywanych ratrakami i oznakowanych szlaków.

Jako niezbędne zaplecze dla tak bogatej oferty niezbędne są wypożyczalnie sprzętu, wyspecjalizowana szkoła narciarstwa biegowego, sklep i serwis, a wszystkie te usługi łączy dla Państwa Centrum Śnieżnik. Jako Licencjonowana Szkoła Narciarstwa Biegowego SITN PZN z kadrą doświadczonych instruktorów o danej specjalizacji oferujemy swoje usługi zapewniając przy tym bezpieczeństwo i odpowiedni dobór sprzętu. Pasją do narciarstwa biegowego dzielimy się bardzo chętnie i zapraszamy do grona miłośników tej coraz bardziej popularnej aktywności. Szczegółowe informacje www.centrumsnieznik.pl

Od sezonu 2013/2014 w Masywie Śnieżnika oraz Górach Bialskich wytyczono, oznakowano i rozpoczęło się utrzymywanie ponad 80 km tras narciarstwa biegowego. Wraz z dwoma czeskimi partnerami – Starym Mestem oraz Stowarzyszeniem Gmin Orlicko, w latach 2013-2015 Gmina Stronie Śląskie realizuje projekt, pt. „Jazda na nartach biegowych w turystycznej destynacji Králický Sněžník - Śnieżnik - Góry Bialskie”. Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Operacyjnego Współpracy Transgranicznej Republika Czeska - Rzeczpospolita Polska 2007 – 2013.

W ramach realizacji projektu po polskiej stronie Gór Bialskich i Masywu Śnieżnika przygotowanych zostało 68 km oznakowanych szlaków (kolor czarno-pomarańczowy), z miejscami startu w: Bielicach, Nowej Morawie, Kamienicy, Bolesławowie, Kletnie, Janowej Górze, Siennej Czarna Góra. W miejscach startu przygotowane zostały miejsca postojowe oraz tablice z mapą przebiegu szlaku. Szlak ma charakter liniowy (poza Pętlą „Biały Spław” w Bielicach i pętlą góry Młyńsko w Kletnie, nie tworzy zamkniętych pętli). W tzw. worku bialskim w Bielicach szlak łączy się natomiast ze szlakami-pętlami czeskiego ośrodka narciarskiego „Snowpark Paprsek”, a na Przełęczy Puchacza ze szlakiem czeskiego ośrodka narciarskiego „Dolní Morava Relax & Sport Resort” . Po polskiej stronie w miejscach startu przygotowane zostały miejsca postojowe oraz tablice z mapą przebiegu szlaku. W zalezności od warunków śniegowych, szlak będzie ratrakowany przede wszystkim w weekendy w miesiącach grudzień - marzec.

Źródło: www.stronie.pl
MAPA: Mapa tras w gminie Stronie Śląskie


Do projektu przyłączyło także malownicze Międzygórze, z którego wytyczono szlak narciarski w formie wspaniałej pętli o długości 22 km (Międzygórze - Czarna Góra - Schronisko Pod Śnieżnikiem - Międzygórze) oraz krótki szlak narciarski wokół Polany Jawornickiej o długości 4 km. Trasy są oznakowane, będa także utrzymywane ratrakiem a szczegółowe mapki informacyjne dostępne są już na miejscu.

Źródło: www.miedzygorze.com.pl
MAPA: Mapa tras w Masywie Śnieżnika

Masyw Śnieżnika Masyw Śnieżnika Masyw Śnieżnika Masyw Śnieżnika Masyw Śnieżnika Masyw Śnieżnika

W oddalonych o 20 km Górach Bystrzyckich i Orlickich po zachodniej stronie Kotliny Kłodzkiej istnieje także gęsta sieć dobrze utrzymanych i oznakowanych szlaków biegowych.

W sezonie 2009/2010 dzięki dofinansowaniu z Unii Europejskiej powstał, w oddalonej o 25 km od ośrodka Czarna Góra, miejscowości Spalona znaczący ośrodek narciarstwa biegowego. Projekt realizowany był przez Gminę Bystrzyca Kłodzka i w jego ramach zakupiono najnowszy ratrak oraz skuter do utrzymywania tras, szlaki odpowiednio oznakowano, a także wydano mapy i foldery.

Łączna długość tras w Spalonej i Lasówce to około 40 kilometrów urozmaiconych szlaków, zarówno dla początkujących jak i zaawansowanych narciarzy, dla turystów rekreacyjnych, ale także dla dzieci, zarówno do klasyka jak i stylu łyżwowego.

Region Spalonej to tylko część z całego systemu tras biegowych, gdyż projekt unijny objął swoim zasięgiem dwie gminy z Polski (Bystrzyca Kłodzka, Duszniki Zdrój) i dwie gminy z Republiki Czeskiej (Orlickie Zahori, Olesnice w Orlickych Horach). W ramach projektu zakupiono cztery nowe ratraki Pistenbully 100 oraz skutery śnieżne. Łącznie system tras to ponad 200 km maszynowo uprawianych szlaków biegowych, połączonych ze sobą w spójny projekt, gdzie przekraczamy granice polsko-czeską wielokrotnie, a przygoda nie ma końca.

To z pewnością najlepsza oferta narciarstwa biegowego w Polsce!

MAPA: Mapa tras w Spalonej

Stacja Narciarska Spalona Stacja Narciarska Spalona Stacja Narciarska Spalona Stacja Narciarska Spalona Stacja Narciarska Spalona Stacja Narciarska Spalona

Spalona to idealne miejsce na rozpoczęcie przygody z narciarstwem biegowym: profil tras i polany do nauki, wypożyczalnia sprzętu, instruktorzy PZN a przy tym nadal niewielki ruch turystyczny z gwarancją spokoju. Zapraszamy.

Więcej informacji: www.spalona.com.pl